Jak dbać o stawy, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa, dotykają coraz młodszych pacjentów. Siedzący tryb życia, dieta uboga w substancje odżywcze czy nadmierne otłuszczenie organizmu należą do głównych winowajców szybszego zużywania się stawów. Jak dbać o stawy, abyśmy zachowali sprawność fizyczną do późnej starości?

Wzbogać swoją dietę o odpowiednie substancje

Do substancji, bez których nasze stawy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, zaliczyć można kolagen, witaminę C, flawonoidy oraz chondroitynę. Wiele z nich znaleźć można w codziennej diecie: soczyste owoce cytrusowe, zielone warzywa, bogate w żelazo buraki czy kiełki są skarbnicą wielu cennych minerałów oraz antyoksydantów spowalniających procesy starzenia się organizmu – w tym także naszych stawów.

Zadbaj o (umiarkowaną) aktywność fizyczną

Wśród wielu z nas utarło się przekonanie, że ruch jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia. Sporo w tym prawdy, jednak do osób narażonych na przedwczesne zużycie się stawów zaliczyć można wyczynowych sportowców, którzy każdego dnia zmuszają swój organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego. Najlepszym, co możesz zrobić dla swoich stawów, jest umiarkowana godzinna aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu. Szybka interwencja w razie przeciążenia lub potłuczeń podczas uprawiania sportu (z którymi poradzi sobie chociażby dostępny w każdej aptece Altacet) pozwoli Ci szybciej zregenerować organizm i wrócić do pełnej formy.

Nadmiar obowiązków nie pozwala Ci znaleźć czasu na regularną gimnastykę? Proste ćwiczenia rozciągające podczas pracy przy biurku oraz dbałość o równomierne obciążenie wszystkich części ciała to Twoi sprzymierzeńcy w walce o zdrowe stawy.

Nie stresuj się!

Stres należy do jednych z głównych winowajców szybszego postępowania chorób zwyrodnieniowych oraz przeciążeń układu kostno-stawowego. Umiejętność kontrolowania swoich emocji oraz optymistyczne podejście do życia korzystnie odbiją się nie tylko na stanie Twoich stawów, ale i całej kondycji psychofizycznej.

Utrzymuj prawidłową masę ciałą

Nadwaga to jeden z głównych wrogów naszych stawów. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa obciążenie naszych stawów, a tym samym przyczynia się do ich szybszego ścierania. Szczupła sylwetka pozwoli Ci cieszyć się sprawnymi stawami nawet kilkanaście lat dłużej w porównaniu do rówieśników o nieprawidłowej masie ciała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s